• W roku szkolnym 2018/2019 grupa 12 uczniów klas ósmych oraz trzech nauczycieli z naszej szkoły uczestniczyła w Projekcie Erasmus + akcja KA229.

Celem programu była wymiana doświadczeń na poziomie europejskim, tworzenie wspólnych inicjatyw, promowanie współpracy szkół poza granicami, mobilność uczniów oraz kadry a także wdrażanie innowacyjnych praktyk.

Szkoła Podstawowa nr 1 jako beneficjent przy współpracy ze szkołą Scuola secondaria di 1° grado "Vaccina" z Włoch, która pełniła funkcję koordynatora, wspólnie realizowała projekt pt. „I type "what" I am: digital tools for the promotion of our Cultural Heritage”, czyli promowanie dziedzictwa kulturowego za pomocą technologii komputerowej.

Jednym z zadań było przygotowanie prezentacji na temat naszego kraju, języka, kultury, tańca i zaprezentowanie ich za pośrednictwem strony e-Twenning partnerowi projektu, szkole podstawowej z Włoch.

W grudniu odbyła się wymiana uczniowska, w ramach której grupa naszych uczniów wraz z opiekunami poleciała do Andrii na 8 dni. Podczas pobytu, uczniowie trzy dni spędzili w szkole, poznając włoski system edukacji, a kolejne spędzili na podróżowaniu i poznawaniu okolic Andrii. W maju 2019 naszą szkołę odwiedzili przyjaciele z Włoch. Uczestnicy spędzili w naszym kraju cudowny czas. Zwiedzili okolice m.in. kopalnię Guido, dzielnicę Nikiszowiec w Katowicach czy Szyb Prezydent w Chorzowie.

W trakcie mobilności uczniowie  nocowali u host-families i spędzali z nimi każdą wolną chwilę. W szkole wspólnie stworzyliśmy logo projektu, gry i zabawy mające na celu poznanie kultury i obyczajów obu krajów, Polski i Włoch.

Projekt zakończył się w czerwcu 2020r grą podsumowującą całoroczną wspólną pracę.