CodeWeek to Europejski Tydzień Kodowania mający na celu promowanie programowania i umiejętności cyfrowych. Dzieci w formie zabaw i ciekawych wyzwań rozwijają twórcze myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów i uczą się kodować. To inicjatywa, w której po raz kolejny braliśmy udział.
Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem. Wydarzenia, które odbywały się w ramach CodeWeek w naszej szkole to: warsztaty, lekcje z grami planszowymi opierającymi się na logicznym myśleniu, nauka programowania, praca z robotami edukacyjnymi.
Za rok znowu chcemy kodować!
Aleksandra Wicher
Aktualności
CodeWeek
- 6
Wizyta klas ósmych w Auschwitz- Birkenau
9 listopada uczniowie klas ósmych zwiedzili nazistowski obóz zagłady Auschwitz- Birkenau. Była to trudna emocjonalnie, choć bardzo pouczająca wizyta. Pamiętajmy słowa Primo Leviego, włoskiego Żyda, byłego więzienia obozu Auschwitz. "To się stało, a więc może znów się zdarzyć... Może się zdarzyć wszędzie."
Gazetka klas 1-3
Klasy trzecie w ChCK na musicalu pt.:” Maja ratuje planetę”.
23 października oglądaliśmy musical ekologiczny przygotowany przez Teatr „Moich Marzeń” z Chorzowa. Maja, główna bohaterka poznaje nowych przyjaciół, przeżywa liczne przygody i zaczyna doceniać otaczający naturalny świat przyrody.
Musical pt.: Maja ratuje planetę zwrócił naszą uwagę na ekologię oraz dbanie i docenianie piękna otaczającego nas środowiska.
Święto biblioteki za nami...
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego święta to: „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Swoją kreatywnością uczniowie mogli wykazać się biorąc udział w konkursach: plastycznym klasy 1 – 3 , tworząc Laurkę dla biblioteki, a 4 – 8 w konkursie fotograficznym - Czytam wszędzie. Przez dwa dni na przerwach uczniowie wspólnie spędzali czas w bibliotece rozwiązując zagadki, rebusy, brali udział w mini konkursach związanych z książką i biblioteką . Tablice w szkole zdobiły plakaty reklamujące bibliotekę , zachęcające do czytania, a korytarzami dumnie przechadzali się uczniowie przebrani za postacie z bajek czy bohaterów książkowych. Na wszystkich uczestników zabawy czekała słodka niespodzianka.
22
Spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską
26 października , uczniowie klasy 4a wraz aktywem bibliotecznym, wzięli udział w spotkaniu z p. Barbarą Kosmowską – autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie odbyło się w Domu Kultury w Chorzowie Batorym. Pisarka opowiedziała o swoim życiu osobistym, karierze naukowej, przedstawiła historię powstania starych ale też najnowszych powieści. Z wielkim entuzjazmem odpowiadała również na pytania uczniów z którymi nawiązała świetny kontakt. . Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami, zdjęciami z pisarką, przy podpisywaniu książek.
2
Zajęcia popołudniowe z językiem angielskim
31 października uczniowie klas drugich oraz trzecich uczestniczyli w popołudniowych zajęciach językowych o tematyce Halloween, na których gościliśmy trzy wolontariuszki z Turcji, Gruzji oraz Ukrainy. Podczas spotkań dzieci zadawały studentkom pytania oraz same odpowiadały na pytania. Wspólnie graliśmy w gry językowe, tańczyliśmy i śpiewaliśmy piosenki związane z Halloween.
6
"Klasa w terenie"
Klasa 1b dołączyła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Klasa w terenie", którego celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Mamy do zrealizowania minimum 5 zadań projektowych. Niektóre z nich już udało nam się wykonać np.:- OBSERWACJA PRZYRODY. Udaliśmy się na spacer po okolicy, w trakcie którego zbieraliśmy jesienne dary natury. Z kasztanów i żołędzi wykonaliśmy ludziki oraz zwierzęta, z liści powstały najnowsze trendy obowiązujące w fryzjerstwie. Stworzyliśmy również w klasie jesienny kącik.- WYJŚCIE W CIEKAWE MIEJSCE. Wybraliśmy się do chorzowskiej Galerii sztuki MM, gdzie mogliśmy podziwiać XXVI Jesienną Wystawę Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków. Stowarzyszenie w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia. Wystawa bardzo nam się podobała, a każdemu z nas przypadł do gustu inny obraz.#klasawterenie#
5
Sportowe popołudnie w klasie 1b
Dawkę pozytywnej energii uzyskali uczniowie klasy 1b wraz z rodzicami podczas integracyjnego, sportowego popołudnia, które odbyło się w naszej szkole. Młodsi i starsi zawodnicy zmagali się w różnych konkurencjach i nikt nie dawał za wygraną. Rozgrywki zakończyły się remisem :). Wszystkim towarzyszył dobry humor i świetna zabawa. Zresztą zobaczcie sami.
4
"Twój mały eko krok to ekologiczny skok"
Klasy drugie i trzecie rozpoczęły uczestnictwo w projekcie "Twój mały eko krok to ekologiczny skok". Projekt zyskał aprobatę Urzędu Miasta w Chorzowie i stał się pilotażowym projektem edukacji ekologicznej dla pierwszych czterech chorzowskich szkół: SP1, SP13, SP15 i SP22. Przed nami koncerty, zabawy, warsztaty, lekcje, konkursy i wielki czerwcowy finał.
6
W Warowni Pszczyńskich Rycerzy
19 października uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do Warowni Pszczyńskich Rycerzy, podczas której przenieśli się do czasów średniowiecza.W zamkowych salach uczyliśmy się dawnych tańców, mierzyliśmy dworskie stroje i rycerską zbroję, rozmawialiśmy z rycerzem i dwórką o średniowiecznych zwyczajach i zasadach, wyrabialiśmy ciasto na chleb. Zjedliśmy także pyszną pizzę i pobawiliśmy się na zamkowym placu zabaw. Nie było czasu na nudę!Ta nietypowa lekcja historii była pełna humoru, zabawnych ciekawostek, ale również ważnych i interesujących treści.Teraz każdy z nas wie, że nawet w dzisiejszych czasach można zachowywać się po rycersku.
Projekt „Irlandia w szkole”
Projekt „Irlandia w szkole” jest autorskim projektem edukacyjnym Fundacji Kultury Irlandzkiej. Jego celem jest przybliżenie uczniom kultury, historii i tradycji Irlandii.
Z okazji „Europejskiego Dnia Języków” uczniowie klas 1-3 wykonali piękne lapbooki o Irlandii. W nagrodę za udział w projekcie dzieci uczestniczyły w lekcji on line z panią Justyną Mazurek-Schramm,która opowiedziała o irlandzkich baśniach. Uczniowie otrzymali również z Fundacji Kultury Irlandzkiej dyplomy i upominki za najpiękniejsze lapbooki.
Popołudnie filmowe w 3a
9 października po lekcjach spotkaliśmy się w naszej szkole na popołudniu filmowym. Chłopcy przygotowali salę do seansu, a dziewczęta zajęły się rozłożeniem smakołyków – w formie szwedzkiego stołu.
Popołudnie minęło nam bardzo szybko na projekcji filmu, zabawie oraz poczęstunku.
Musimy z dumą stwierdzić, że „zgrana z nas ekipa”.
Było to pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym. Zamierzamy je jeszcze kiedyś powtórzyć.
Klasa 3a
Warsztaty druku 3D
20 września uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach z druku 3D. Każdy mógł pooglądać dużo modeli wydrukowanych na drukarce 3D, założyć wirtualne okulary i przenieść się w świat 3D oraz spróbować projektowania 3D w specjalnym programie komputerowym. Podczas zajęć każda klasa zaprojektowała wyjątkowy i niepowtarzalny brelok do kluczy dla swojej wychowawczyni. Na pamiątkę tego spotkania otrzymaliśmy do składania model samolotu, oczywiście wydrukowany na drukarce 3D.
Bardzo nas zainteresowały te warsztaty i wielu z nas zapisało się na dodatkowe zajęcia z programowania i druku 3D.
Klasy II i III
15
Dzień Chłopaka
W tym roku Dzień Chłopaka w naszej szkole obchodziliśmy przez dwa dni. W niektórych klasach świętowano już 29.09, a w innych 2.10. Dla naszych kolegów przygotowaliśmy drobne upominki, zabawy, konkursy oraz gry. Mamy nadzieję, że chłopcy będą miło i wesoło wspominać ten dzień w szkole.
Jeszcze raz wszystkiego dobrego Chłopcy!!!!!
Dziewczyny z Klas I-VIII
z wychowawcami
17
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
20 września odbył się w naszej szkole Wiec Wyborczy kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Dziesięciu uczniów zaprezentowało swoje pomysły na tegoroczną działalność Samorządu. W piątek 22 września społeczność szkolna wybrała swoich przedstawicieli. Są to: Agata Kałwa z klasy 8c, Karolina Świerszcz z klasy 7b i Alicja Krawczyk z klasy 8a. Zwyciężczyniom głosowania gratulujemy, a pozostałym kandydatom dziękujemy za udział i profesjonalne przygotowanie kampanii.
2
Dzień Kropki i Dzień Dobrych Wiadomości
Dzień Kropki i Dzień Dobrych Wiadomości zachęca do kreatywności, optymizmu i życzliwości. Te cechy staramy się wpoić uczniom naszej szkoły. Dlatego w piątek 15 września postanowiliśmy uwolnić naszą kreatywność, zaczynając od jednej kropki i tworząc niesamowite obrazy. Podczas tego dnia uczniowie mieli także szansę otrzymać wiele życzliwych i dobrych wiadomości, które poukrywane w różnych miejscach czekały na odkrycie i odkodowanie. Gratulujemy naszym uczniom pomysłowości i dziękujemy za wspólną zabawę.Samorząd Uczniowski
42
Przetrwaj w dżungli!- gra terenowa
Właśnie rozpoczął się rok szkolny. Będzie on szczególnie wyczerpujący dla ósmoklasistów, którzy w maju będą pisać swój pierwszy ważny egzamin w życiu. Dlatego postanowiliśmy już teraz utwierdzić ich w przekonaniu, że ze wszystkim dadzą sobie radę. Uczniowie klas 8a i 8c realizowali grę terenową "Przetrwaj w dżungli!". Musieli wykonać zadania sprawdzające ich umiejętność współpracy, kreatywność, logiczne myślenie i sprawność fizyczną. Wszyscy uczestnicy z łatwością poradzili sobie z problemami. Skoro przetrwali w dżungli, egzamin ósmoklasisty będzie dla nich drobnostką. Życzymy wszystkim naszym uczniom dobrego roku szkolnego 2023/2024.
32
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
4 września 2023r.
Wakacje!
To był dobry rok... A teraz czas na zasłużony odpoczynek
Życzymy wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji!
Do zobaczenia we wrześniu!