• Lata 2021/2023

          • Erasmus + Śląsk – Energia Zielonej Zmiany

             

            W roku szkolnym 2021/2022 i 2022/2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie Erasmus +. Naszą partnerską szkołą kolejny raz została włoska Scuola Secondaria di I Grado "P. N. Vaccina" z Andii (region Apulia) i szkoła z Finlandii Kinarin Koulu w Järvenpää.

            Od 6 do 13 maja 2022 roku uczniowie klas szóstych i siódmych przebywali w pięknej Italii, mieszkając u swoich włoskich koleżanek i kolegów. W tym czasie poznawali zwyczaje i styl życia włoskich rodzin. Uczestnicząc w lekcjach, doświadczyli włoskiego systemu edukacji i zasad panujących w partnerskiej szkole. Czas wypełniony był różnymi atrakcjami i zabawą.

            Już w niedzielę, razem z Włochami i Finami, wzięliśmy udział w spotkaniu powitalnym w Andrii. Następnego dnia uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panią Burmistrz w Urzędzie Miasta, po którym razem z włoskimi koleżankami i kolegami wszyscy wzięliśmy udział w lekcjach w szkole Secondaria di l Grado "P. N. Vaccina", w której zajęliśmy się także urządzeniem szkolnego ogródka. W tym samym dniu zwiedziliśmy Andrię i Muzeum Mucci, w którym produkuje się pyszne słodycze.

            W czasie pobytu w słonecznej Apulii zobaczyliśmy także zamek Castel del Monte i Materę. Historyczna część miasta, zwana Sassi, obejmuje unikatowe domostwa drążone w skale. W 1993 roku Materę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Biorąc udział w grze miejskiej, mieliśmy możliwość wejścia w miejsca niedostępne dla zwykłych turystów. Niczym James Bond krążyliśmy po krętych uliczkach Matery, rozwiązując kryminalną zagadkę (oczywiście w języku angielskim). Kolejnym miejscem, które nas zachwyciło, było średniowieczne, portowe miasteczko Trani. W nim przywitaliśmy się i jednocześnie pożegnaliśmy się z cudownym i spokojnym Adriatykiem.
            W ramach realizowanego projektu, razem z fundacją działająca na rzecz ochrony środowiska, sprzątaliśmy plażę Boccadoro. Następnego dnia musieliśmy niestety pożegnać naszych nowych Przyjaciół. Pojechaliśmy na lotnisko i szczęśliwie dotarliśmy do Krakowa. Jadąc do Chorzowa, z żalem wspominaliśmy piękną Italię. To była cudowna przygoda! Pozostało czekać na przylot Włochów i Finów do Polski!
            ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Benvenuti! Tervetuloa! Welcome!
            Erasmus +

             

            Rozstanie nie trwało długo, bo już 2 października 2022 r. przylecieli do nas goście z Finlandii i Włoch. Bardzo cieszyliśmy się, że mogliśmy ich gościć. Już w poniedziałek 3 października powitaliśmy ich w naszej szkole. Zjedliśmy pyszny tort i zagraniczni uczniowie wzięli udział w lekcjach z polskimi uczniami. Okazało się, że dla wielu z nas bariery komunikacyjne nie istnieją. Młodzież wykonała wspólnie plakaty ekologiczne. Potem odwiedziliśmy Urząd Miasta w Chorzowie. Po powrocie do szkoły wzięliśmy udział w nauce tańców ludowych i rozegraliśmy międzynarodowe mecze w dwa ognie. Następnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Śląskie w Katowicach. Opowiedzieliśmy naszym gościom zawiłą historię Śląska. Następnie zwiedziliśmy Nikiszowiec. Pojechaliśmy także do Krakowa, który zachwycił naszych gości. Podobny zachwyt wywołało nasze, śląskie Planetarium, w którym wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych geofizyce i seansie „Explore". Udało się nam nawet polecieć w kosmos i przypatrzeć niebu nad Śląskiem. Potem uczestniczyliśmy w ekologicznej grze terenowej przeprowadzonej na terenie parku. Ukoronowaniem pobytu w parku był przejazd Elką. Ostatniego dnia pobytu postanowiliśmy pokazać naszym Gościom polskie góry - Beskidy.
            Gdy dojechaliśmy do Ustronia - na Równicę - podziwialiśmy przepiękne widoki. Pogoda była wspaniała. Następnie pojechaliśmy do Brennej. W Górkach Wielkich wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach. To był piękny, słoneczny dzień! Polska, złota jesień!
             W sobotę rano pożegnaliśmy naszych fińskich Gości, a włoskie dzieci spędziły dzień z polskimi Rodzinami, które zapewniły im wiele atrakcji. Niestety już w niedzielę pożegnaliśmy przyjaciół ze słonecznej Italii, z którymi z radością spotkamy się znowu w kwietniu, tym razem w Finlandii.

            Tak zakończyła się mobilność w Polsce w ramach projektu Erasmus +.
            Ten piękny i obfitujący w nowe doświadczenia czas zapamiętamy na długo! Dziękujemy Pani Dyrektor za umożliwienie realizacji projektu, Rodzicom za uprzejmość i okazane Gościom serce, a Nauczycielom za wszelką pomoc!

            Niestety wszystko co piękne szybko się kończy i właśnie dobiega koniec realizacji naszego projektu.

            W kwietniu br. uczniowie naszej szkoły udali się do Finlandii. Mieszkali w fińskiej miejscowości Järvenpää. Pierwszy dzień pobytu w Finlandii spędzili w szkole, która fascynuje możliwościami technicznymi. Udział w lekcjach pozwolił na poznanie fińskiego systemu edukacji i sposobu kształcenia. Kolejne dni minęły na poznawaniu kultury i ciekawych miejsc w Finlandii. Uczniowie zwiedzili Helsinki, wyspę Suomenlinnę i Seurasaari, fabrykę czekolady Fazer oraz centrum nauki Heureka w miejscowości Tikurilla. Tematyka ekologii realizowana była poprzez udział w warsztatach dotyczących katastrof na morzach i podczas wycieczki do Parku Narodowego Sipoonkorpi. Razem z włoskimi i fińskimi kolegami wzięli także udział w grze terenowej polegającej na poznaniu ciekawych miejsc, m.in. domu Jeana Sibeliusa - fińskiego kompozytora. Spędzali także czas w parku Rantapuisto położonym w centrum Järvenpää nad brzegiem jeziora Tuusulanjärvi. Popołudniami, razem z fińskimi rodzinami, zwiedzali okolicę, m.in. piękne, średniowieczne miasteczko Porvoo i Helsinki. Niektórzy nawet morsowali i korzystali z tradycyjnej fińskiej sauny.

            To był piękny czas, który rozwinął kompetencje językowe uczniów i pozwolił im na poznanie nowych przyjaciół z Włoch i Finlandii.

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka z Oddziałami Dwujęzycznym
      • tel. 32 24 10 362 | fax. 032 24 10 362 w.13
      • ul. Dąbrowskiego 41, 41-500 Chorzów Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych