• Współpraca z uczelniami wyższymi

Kolejny rok nauczyciele i uczniowie naszej szkoły działają w celu nawiązania szerokiej współpracy z Uniwersytetem Śląskim oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.
            Głównym jej celem jest poszerzenie możliwości edukacyjnych uczniów , rozwój kompetencji kluczowych i zdobywania wiedzy przy wykorzystaniu doświadczeń nauczycieli uniwersyteckich.

W ramach tej współpracy uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły, 9 września 2022 roku, wzięli udział w  Rodzinnym Pikniku Naukowym organizowanym przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w ramach projektu PIN UŚ - Popularyzacja i Nauka. Podczas wykładu  Co słychać prowadzonego przez dr Anetę Szczygielską-Łaciak, dr Marcina Łaciaka, dr hab. Dariusza Kajewskiego , dr hab. Romana Wrzalika,  uczniowie wspólnie przeprowadzili szereg eksperymentów, które wprowadziły ich w świat dźwięków i pozwoliły go zrozumieć.

Klasy 4-8  biorą też udział w projekcie pt. Akcja Popularyzacja, który uzyskał dofinansowanie w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki - Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu. Projekt realizowany jest przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych we współpracy z Wydziałem Nauk Przyrodniczych. W jego ramach uczniowie  biorą udział w  wykładach i pokazach, które poprzez proste eksperymenty wprowadzą uczniów w świat badań prowadzonych przez naukowców.

We współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach uczniowie wezmą udział w trzech edycjach projektu Ekonomia bez granic. Celem projektu jest popularyzacja nauki na skalę międzynarodową poprzez organizację unikatowych wydarzeń, będących okazją do debat naukowych, prezentacji osiągnięć naukowych, badań i pracy wybitnych naukowców z całego świata. Głównymi działaniami w projekcie są trzy edycje wydarzeń, podczas których odbędą się: debaty naukowe, spotkania mistrz-uczeń, Wioska Globalna, wystąpienia popularyzujące naukę wśród młodzieży i społeczności lokalnej.

Kolejny rok umożliwiamy uczniom klas 5 i 6 udział w Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej wśród dzieci już od najmłodszych lat. Tegoroczna edycja EUD obejmuje 6 spotkań, które będą się odbywały stacjonarnie w murach UE w Katowicach w okresie: październik 2022 r. - styczeń 2023 r.